ONLINE HOTELS PRAGUE - OHP


english version deutsch Verzion magyar változat versione italiana
English Deutsch Magyar Italiano Česky

Staroměstský orloj


Průvodce pažskćh hotelů:
Apartmány v Praze

Průvodce Prahou:
Karlův most
Staroměstské náměstí
Staroměstská radnice
Staroměstský orloj
Chrám svatého Víta
Národní muzeum
Václavské náměstí
Pražský hrad
Zoologická zahrada
Ruzyňské letiště
Zlatá ulička
Dalekost od Prahy
Proč jet do Prahy?
Restaurace, pivnice
Části Prahy

Turistický průvodce po České republice:


Hotel Reservace
Orloj je světoznámá pamětihodnost věže Staroměstské radnice. Radnice dostala už v XI. století věžní hodiny a v roce 1490 vytvořil hodinář Mikuláš z Kadaně dílo, které bylo podle legendy tak krásné, že ho radové oslepili, aby nemohl tvořit další. Jeho první astronomicko-astrologická část pochází už z roku 1410. V průběhu času byl i dnes fungující mechanismus několikrát opravován a v letech 1552-1572 byl Janem Táborským vylepšen.

Orloj se skládá ze tří samostatných částí, které jsou umístěny vedle sebe: sochy, astronomický číselník a kalendář. Nahoře vidíme loutkovou hru, která i v současnosti patří k největším pamětihodnostem. Přitahuje davy diváků, když každou celou hodinu se na úder zvonu otevřou dvě okýnka a objeví se dvanáct apoštolů. Procesí zahajuje kostra symbolizující smrt, která stojí na pravé straně. Jednou rukou zatáhne za šňůru malého zvonečku a druhou rukou otočí přesýpací hodiny. V tom okamžiku se otevřou dvě okýnka o objeví se postavy dvanácti apoštolů pod vedením Svatého Petra. Potom začne krákat havran a hodiny odbijí přesný čas. V průběhu loutkové hry uvidíme postavu Turka, který kroutí hlavou, na paměťtureckého nebezpečí, Marnivce, zhlížejícího se v zrcadle a Lakomce.

Pod loutkovou hrou jsou dva velké ciferníky hodin. Nahoře můžeme sledovat pohyb Slunce a Měsíce zároveň s během času. Číselník hodin znázorňuje středověký názor, podle kterého je Země středem vesmíru. Ruka držící Slunce a ukazující na hodiny ve skutečnosti značí tři rozličné časy. Zevní kruh ukazuje středověká arabská čísla, hodiny starého českého letopočtu, který počítali od západu slunce. Kruh římských čísel ukazuje nám známý čas, modrý pruh rozdělený na dvanáct částí znázorňuje slunné hodiny. Kolem vidíme znamení zvěrokruhu . zodiakus.

Dolní číselník je nejnovější částí orloje. Je to kalendárium s alegoriemi jednotlivých měsíců, vytvořené v roce 1865 malířem Josefem Mánesem. Dvanáct vnitřních medailonů znázorňuje znamení zvěrokruhu, každý zobrazuje jeden měsíc, zatímco na zevních medailonech vidíme výjevy z venkovského života typické pro dané měsíce. Dvanácti hvězdným znamením přikládali v šestnáctém století v Praze velkého významu.

Na stranách kalendáře vidíme sochy andělů s mečem, žezlem a štítem a sochy tří měšťanů, které znázorňují spravedlivou správu města.www.ohp.cz | Contact us

Email: office@ohp.cz

All rights reserved.