ONLINE HOTELS PRAGUE - OHP


english version deutsch Verzion magyar változat versione italiana
English Deutsch Magyar Italiano Česky

Pražský hrad


Průvodce pažskćh hotelů:
Apartmány v Praze

Průvodce Prahou:
Karlův most
Staroměstské náměstí
Staroměstská radnice
Staroměstský orloj
Chrám svatého Víta
Národní muzeum
Václavské náměstí
Pražský hrad
Zoologická zahrada
Ruzyňské letiště
Zlatá ulička
Dalekost od Prahy
Proč jet do Prahy?
Restaurace, pivnice
Části Prahy

Turistický průvodce po České republice:


Hotel Reservace
Hrad, který postavil v devátém století první historicky doložený kníže Bořivoj, je spojen s historií města. Pevnost nad Vltavou se díky své výborné poloze stala rychle sídlem Přemyslovců. Uvnitř jeho hradeb se nacházely tři kostely, palác a klášter. Hrad byl několikrát přestaven, k největším změnám došlo za panování Karla IV. a Vladislava Jagellonského. Budovy zničené požárem v roce 1541 byly znovu postaveny v renesančním stylu. Později, v letech 1753-1775, byl celý hrad přestavěn ve stylu pozdního baroka a neoklasicismu a byla vytvořena tři nádvoří. Své největší slávy dosáhl Hrad za vlády Rudolfa II., který byl posledním Habsburkem, který tu měl své sídelní místo. Úloha hradu je už po jedenáct století nezměněna. Do roku 1918 sloužil českým panovníkům a od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky.

Navzdory častým požárům a obsazením zůstaly v Hradu kostely, kaple a věže z rozličných historických dob. Nejvýznamnější stavby jsou následující:

Bazilika Svatého Jiří: kostel románského stylu postavený v letech 915-921, vznikl jako druhý kostel na Pražském hradě. Kupoli kaple Svaté Ludmily zdobí malby z 16. století, zevní ozdobou je barokové průčelí ze 17. století. V bazilice se nachází kromě četných členů rodu Přemyslovců hrobka knížete Vratislava a naproti jemu Boleslava II.

Klášter Svatého Jiří: První český klášter, který byl postaven v roce 973. Přečkal bouřlivá období historie a v dnešní době se v něm nalézá sbírka barokního umění Národní galerie s mnoha význačnými díly jako je např. Zmrtvýchvstání Ježíše od Bartholomeuse Sprangera.

Chrám Svatého Víta: Monumentální stavba ze 14. století, jejíž chrliče vzbuzují děsivý pocit. Z jejich obrovských věží se naskytuje překrásný výhled na město.

Prašná věž: Ve věži postavené v roce 1496 původně skladovali střelný prach a byla tu i slévárna zvonů. V dnešní době je tu muzeum, které uchovává památku Jaroše, jehož dílem je největší zvon chrámu Svatého Víta, a alchymistů Rudolfa II.

Daliborova věž: Věž byla postavena na příkaz Vladislava Jagellonského v 15. století a do roku 1781 byl jedním z hradních vězení. Věž nese jméno prvního vězně, loupeživého rytíře Dalibora.

Královský palác: Stavba tohoto paláce trvala po řadu století, po architektonické stránce se skládá ze tří částí. Byla od 11. století sídlem českých panovníků.

Lobkovický palác: Velká část budov byla postavena v 17. století pro rodinu Lobkoviců. Palác je v současnosti částí Národního muzea a v jeho výstavních prostorách je možno shlédnout přibližně dva tisíce exponátů, jako jsou historické listiny, obrazy, sochy, zbraně a klenoty.

Obrazárna Pražského hradu: Obrazárna byla vybudována v roce 1965, ale její kořeny sahají do konce 16. století, kdy císař Rudolf II shromáždil na Pražském hradě největší sbírku uměleckých děl té doby. Z proslulé galerie Rudolfa II. se v současné sbírce dochovalo jen několik kusů. Nová kolekce z poloviny 17. století obsahuje díla významných italských, německých, nizozemských, vlámských a dalších mistrů. Návštěvníci si mohou prohlédnout pozůstatky první hradní kaple, která pochází z 9. století.

Zlatá ulička: Ulička dostala své jméno po zlatnících, kteří zde v minulosti skutečně bydleli, původně se jmenovala Zlatnická a je nejvíce navštěvovanou pražskou pamětihodností. V jednom z malebných domků pod číslem 22 žil a pracoval známý spisovatel Franz Kafka.www.ohp.cz | Contact us

Email: office@ohp.cz

All rights reserved.